Gruntowy wymiennik ciepła - GWC

Bardzo dobrym uzupełnieniem systemu wentylacyjnego dla nowobudowanego domu jest wykonanie gruntowego wymiennika ciepła. Najprościej rzecz ujmując jest to przestrzeń, w której panuje stała temperatura około 6-8 stopni Celsiusza - czyli temperatura panująca na głębokości od 1,5 do 2 metrów pod powierzchnią ziemi.

Wprowadzone do tej przestrzeni ( najczęściej rury)   powietrze z zewnątrz wstępnie ogrzewa się zimą a latem schładza. Sprawdzone jest ogrzanie powietrza z -15 stopni na zewnątrz GWC do +2 stopni i schłodzenie latem z 28 do 18 w wymienniku antybakteryjnym o długości 49 m.

Jakie korzyści można uzyskać dzięki zastosowaniu GWC jako uzupełnienie instalacji wentylacyjnej? Najważniejszym plusem jest możliwość uzyskania dodatkowego zysku energetycznego zimą. Oznacza to wstępne podgrzanie powietrza wchodzącego do budynku, dzięki czemu nie tylko zabezpieczamy centralę wentylacyjną przed zamarzaniem, ale także praktycznie likwidujemy konieczność nagrzewnicy wstępnej. Dla przeciętnego domu o powierzchni około 120 m2 energia uzyskana w ten sposób z ziemi może osiągnąć nawet 1500 - 2000 kWh/a w ciągu roku.

Dodatkową korzyścią jest możliwość schłodzenia nawiewanego powietrza do budynku nawet o 8 - 10 stopni. Zapewni to bardzo miła atmosferę wewnątrz budynku szczególnie w okresie długich letnich upałów.